Odliczenia w deklaracji za dojazdy do pracy w Szwecji

Music: https://www.purple-planet.com

Zbliża się czas rozliczeń deklaracji podatkowych i jak bumerang powraca pytanie o odliczenia za dojazdy do pracy. W tym artykule skupiam się na dojazdach do pracy własnym samochodem, bo to pytanie słyszę najczęściej.

Odliczeń tych można dokonać tylko od tej części kwoty, która przekracza 11.000 kr. Co do zasady odliczenia są dozwolone gdy do pracy dojeżdżasz najtańszym środkiem transportu i najkrótszą trasą między domem a miejscem pracy.

Ponadto aby móc skorzystać z odliczenia odległość między miejscem zamieszkania a miejscem pracy musi wynosić co najmniej 5 km jeśli używasz własnego auta.

W przypadku gdy spełnione są warunki do otrzymania odliczenia za dojazdy do pracy własnym autem możesz odliczyć 18,5 kr/milę (czyli za 10 km) gdy dokonujesz rozliczenia dochodu osiągniętego w 2022 roku.

Od roku 2023 (a ten rok będziesz rozliczać w deklaracji podatkowej w 2024 roku) obowiązywać będzie kwota odliczenia 25 kr/milę.

W związku z tym od stycznia 2023 roku w arbetsgivardeklaration pracodawca zobowiązany jest podać adres miejsca pracy każdego zatrudnionego. To po to aby ułatwić urzędowi skarbowemu kontrolę zasadności dokonywanych odliczeń z tytułu dojazdów do i z pracy.

Oprócz wspomnianego już dystansu pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem pracy (co najmniej 5 km) w przypadku odliczeń dotyczących jazdy własnym samochodem musisz zaoszczędzić co najmniej 2 godziny dziennie w porównaniu gdybyś wybrał dojazd transportem publicznym.

Jeżeli na tej trasie brakuje transportu publicznego możesz skorzystać z odliczenia gdy odległość między pracą a domem wynosi co najmniej 2 km.

Pamiętaj, że robiąc to odliczenie w deklaracji jesteś odpowiedzialny za to, żeby było prawidłowe i że masz do niego prawo.

Pamiętaj aby zachować dokumenty, które są podstawą do dokonania tego odliczenia. A więc na przykład w przypadku własnego samochodu musisz być w stanie wykazać, że posiadałeś auto, które przejechało tę ilość kilometrów.

Jeżeli zmieniałeś auto lub pożyczałeś od kogoś wazne jest, abys mógł wykazać ile mil przejechałeś każdym samochodem do pracy.

Ty też decydujesz jakimi dokumentami możesz udowodnić ten stan rzeczy.

Tutaj przydatne mogą być raporty z przeglądów rocznych auta czy tez przeglądów serwisowych, w których widoczny jest odczyt licznika.

Możesz też oprzeć się na całkowitym rocznym przebiegu, ktory podales ubezpieczycielowi w związku z zawarta umowa ubezpieczenia.

Gromadzenie paragonów lub faktur za tankowanie tez moze sie przydac.

Do deklaracji podatkowej wpisujesz wynik obliczenia w rubryce 2.1 “Resor till och från arbetet”:

dzienna trasa w milach x 18,5 kr/mile x liczba dni, w których używałeś auta jadąc do pracy.

Ta kwota jest automatycznie pomniejszaną później przez urząd skarbowy o 11.000 kr.

Pamiętaj, że korzystanie z tego odliczenia oznacza dokonanie zmiany w deklaracji podatkowej, a to oznacza, że ewentualny zwrot podatku możesz otrzymać na swoje konto później niż gdybyś nie robił żadnych zmian.

Jezeli zlozysz deklaracje podatkowa do 30 marca 2023 roku nie dokonując w niej żadnych dopisków ani zmian, zwrot podatku otrzymasz już 5-6 kwietnia. Jeśli dokonałeś zmian w deklaracji i deklaracje zlozyles do 2 maja, zwrot podatku powinien nastąpić 8-9 czerwca.

Pamiętaj aby sprawdzić czy zgłosiłeś do urzędu skarbowego swoje konto bankowe.

Ten artykuł zawiera dane aktualne na 8 marca 2023 r. Nie jest on poradą prawną, księgową ani doradztwem podatkowym.