Bezpieczne hasła i dostępy do kont

Music: https://www.purple-planet.com

Niedawno uczestniczyłam w bardzo interesującym szkoleniu dotyczącym cyberbezpieczeństwa. Chętnie podzielę się z wami wiedzą jaką tam zdobyłam.

Nie do końca zdajemy sobie sprawę – a przynajmniej ja nie byłam tego świadoma – jak dużo informacji o nas można znaleźć w internecie. Nietrudno więc znaleźć adres, numer telefonu, informacje o posiadanym aucie, imionach dzieci, datach urodzin czy ślubu – zwłaszcza jeśli życiem prywatnym dzielimy się w mediach socjalnych.

Bo przyznajmy się – mamy tendencję do zabezpieczania dostępu do kont internetowych hasłami tworzonymi na bazie ważnych dla nas dat, miejsc, imion. Używamy prostych i łatwych do zapamiętania haseł, ale niestety, takie podejście niesie za sobą ryzyko.

Badania wskazują, że jednym z najczęstszych powodów włamań do kont użytkowników jest słabe hasło. Hakerzy wykorzystują różne metody, takie jak ataki słownikowe czy tzw. „phishing” (próby wyłudzenia hasła poprzez podszywanie się pod wiarygodne źródło), aby złamać nasze zabezpieczenia.

Na szczęście istnieje kilka prostych zasad, których przestrzegając, możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo naszych haseł. Po pierwsze, hasło powinno być długie. Im dłuższe hasło, tym trudniej jest je złamać. Wskazane jest, aby zawierało ono przynajmniej 12 znaków.

Po drugie, hasło powinno być różnorodne. Oznacza to, że powinno składać się zarówno z dużych jak i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Wykorzystanie takiej różnorodności znacząco utrudni pracę hakerom, którzy będą musieli przejść przez znacznie większą liczbę kombinacji.

Unikajmy prostych haseł, takich jak „123456” czy „password”. Takie hasła to pierwsze, których próbują atakujący, i niestety często z powodzeniem.

Powinniśmy unikać używania tego samego hasła do różnych kont. Kradzież lub włamanie do jednego konta może otworzyć drzwi do wszystkich naszych innych kont, jeśli używamy tego samego hasła w wielu miejscach.

Badania pokazują, że regularna zmiana haseł jest kluczowa dla utrzymania bezpieczeństwa. Dlatego nie zapominajmy, żeby co jakiś czas (co najmniej co 3 miesiące) aktualizować swoje hasła. Ustaw sobie przypomnienia w kalendarzu aby o tym pamiętać.

I jeszcze jedna rzecz – nie wpisujmy swoich haseł na przypadkowych komputerach czy urządzeniach. Nigdy nie wiemy, czy takie urządzenie jest odpowiednio zabezpieczone i czy ktoś nie próbuje podsłuchać naszego hasła.

Pamiętajmy również, że nie tylko nasze hasła są ważne, ale także sposoby, w jaki je przechowujemy. Unikajmy zapisywania haseł na kartkach papieru czy w notatnikach na komputerze. Warto skorzystać z menedżerów haseł, które pozwalają nam bezpiecznie przechowywać nasze dane logowania.

Większość ataków na konta użytkowników ma związek z przechwyceniem lub złamaniem tradycyjnych haseł. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dwustopniowa weryfikacja.  Nawet jeśli ktoś pozyska nasze hasło, nadal nie będzie mógł zalogować się na nasze konto, ponieważ brakuje drugiego, kluczowego elementu potwierdzającego naszą tożsamość.

Tym drugim elementem weryfikacji może być sms czy kod generowany np. przez Google Authenticator.

Świetnym zabezpieczeniem jest wprowadzone przez Apple FaceID. Funkcja ta umożliwia użytkownikom odblokowywanie urządzenia i autoryzację różnych działań za pomocą skanowania ich twarzy.

Face ID jest nie tylko wyjątkowo bezpieczny, ale również wygodny, ponieważ użytkownik nie musi wprowadzać kodu PIN lub hasła. Dodatkowo, system ten jest odporny na próby oszukania go za pomocą zdjęcia twarzy, ponieważ wymaga autentycznej, żywej twarzy.

A na sam koniec świetna wskazówka dotycząca tworzenia unikatowych, trudnych do złamania haseł.

Zapewne trudny do zapamiętania będzie ciąg znaków:

4SoW-CzN:MtsjT

Ale jeśli zapamiętasz to jako pierwsze litery swojej 4 ulubionej piosenki i dodasz kilka znaków specjalnych – sprawa staje się o wiele prostsza.

4 Sen o Warszawie – Czesław Niemen: Mam tak samo jak Ty 

Z kolei jestem przekonana, że mój mąż używa haseł składających się z pierwszych liter stwierdzenia:

Jestem ogromnym szczęściarzem, ponieważ 13 lat temu spotkałem Monikę – piękną, cudowną, mądrą kobietę!

Josz,p13ltsM-pcmk!

I w ten sposób stworzył bardzo bezpieczne hasło składające się nawet z 18 znaków.