Preliminärskatt czyli podatek zaliczkowy w Szwecji


Music: https://www.purple-planet.com

Wszystkie firmy i osoby prywatne w Szwecji płacą podatek od swoich dochodów. Dokładną wysokość podatku za dany rok określa Skatteverket po tym jak wysłana zostanie deklaracja podatkowa.

Ale tę kwotę tak naprawdę poznamy dopiero po zakończeniu roku i rozliczeniu deklaracji podatkowej. Jednak, aby nie płacić całego podatku na raz – po zakończeniu roku, kwota podatku obliczana jest szacunkowo i płacimy ją (firmy i osoby prywatne) co miesiąc z góry przez cały rok – zaliczkowo. Ten podatek nazywa się preliminärskatt.

Warto podejść poważnie do wyliczenia i płacenia tego podatku co miesiąc do Skatteverket. W swojej pracy bardzo często spotykam się z tym, że przedsiębiorcy lekceważą konieczność ustalenia podatku zaliczkowego adekwatnie do wysokości dochodów i spodziewanych zysków. Potem, gdy Skatteverket wysyła decyzje o podatku końcowym za miniony rok okazuje się, że jest on wysoki, a pieniędzy na jego zapłatę już nie ma.

Oszacowanie jaki zysk wygeneruje firma może być trudne, ale warto oprzeć się tu na budżecie lub zrobić przynajmniej prostą kalkulację. W przypadku, gdy dopiero zakładasz firmę dokonaj jak najbardziej realistycznego obliczenia spodziewanych dochodów.

Firmy wpłacają prelimiärskatt do Skatteverket co miesiąc – zwykle 12-go każdego miesiąca. Istnieje też możliwość zmiany, dopasowania (nawet wyzerowania) podatku zaliczkowego w ciągu roku. Można to zrobić nawet kilkakrotnie za pomocą e-tjänst Preliminär inkomstdeklaration na stronach Skatteverket.

Jeśli firma nie płaci podatku zaliczkowego powoduje to ujemne saldo na skattekonto i generuje koszt w postaci odsetek w Skatteverket. Skumulowany dług może zostać przekazany do Kronofogden a Skatteverket może zadecydować o anulowaniu F-skattu firmy co poważnie ograniczy możliwość kontynuowania działalności gospodarczej.

Z kolei jeśli firma zapłaciła wyższą kwotę preliminärskatt niż obliczony przez Skatteverket podatek końcowy, zwrot podatku (skatteåterbäring) nastąpi na skattekonto.

Jeśli firma w swoim wstępnym zeznaniu podatkowym podała niższą kwotę, a przez to zapłaciła mniejszy podatek) niż podatek końcowy różnicę należy dopłacić do Skatteverket w formie dodatkowego podatku (kvarskatt czy restskatt). Termin zapłaty tej różnicy pomiędzy podatkiem końcowym a zapłaconym jako preliminärskatt to zazwyczaj 90 dni po otrzymaniu powiadomienia o ostatecznym obliczeniu podatku (slutskattebesked).

Jako pracownik firmy również płacisz zaliczkę na podatek dochodowy. Robi to w twoim imieniu pracodawca i dlatego ty otrzymujesz pensję netto, a więc pensje po potrąceniu podatku dochodowego. Możesz posłuchać o tym w moim podkaście Wynagrodzenie brutto czy netto – pracownik w szwedzkiej firmie lub przeczytać artykuł na moim blogu www.klikimoniki.com.

Ten artykuł pisałam 31 lipca 2023 i zawiera on dane aktualne na ten dzień. Są to moje przemyślenia, wnioski a nie porady prawne, księgowe czy doradztwo podatkowe.