Gdy firma nie ma F-skattu


Music: https://www.purple-planet.com

Prowadzenie firmy w Szwecji może być trudne jeśli Twoja firma nie ma F-skattu. Ale co to właściwie jest F-skatt? To nic innego jak potwierdzenie i dowód, że Twoja firma jest odpowiedzialna za regularne wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne (arbetsgivaravgifter i egenavgifter).

Posiadanie F-skattu to nie tylko formalność. To kluczowa informacja, którą powinieneś umieścić na swoich fakturach dla klientów (w formie „godkänt för F-skatt”) oraz w umowach. Dlaczego to takie ważne? Bo wiele firm i osób nie będzie chciało współpracować z firmą, która nie ma tego potwierdzenia.

Warto zrozumieć, że utrata F-skattu jest realnym zagrożeniem, jeśli nie będziesz płacić podatków na czas lub nie złożysz deklaracji podatkowej we właściwym terminie. Dlatego tak ważne jest, aby być sumiennym w regulowaniu swoich zobowiązań podatkowych.

Brak F-skattu może również skomplikować sprawę, jeśli potrzebujesz kredytu lub innego źródła finansowania. To jasny sygnał dla potencjalnego kredytodawcy, że Twoja firma może mieć problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań podatkowych.

Dla Twojego klienta oznacza to konieczność dokonania potrąceń na poczet podatku dochodowego Twojej firmy i zadeklarowania oraz wpłacenia tych pieniędzy do Skatteverket.

Te środki trafiają na konto Twojej firmy w Skatteverket, ale niestety, nie masz do nich dostępu. Nawet po zalogowaniu się na stronie Skatteverket nie będziesz mógł sprawdzić, ile pieniędzy jest na koncie. Jednak urząd skarbowy udzieli Ci informacji na żądanie. Pamiętaj, że te pieniądze nie są dostępne do wypłaty. Zostaną rozliczone dopiero, gdy Skatteverket dokona ostatecznego rozliczenia za dany rok obrotowy. W najlepszym przypadku, kwota ta zostanie zwrócona na skattekonto (o ile nie masz dochodu do opodatkowania), co może potrwać około roku po zakończeniu roku obrotowego.

Jeśli Twój klient płacił podatek za Twoją firmę w 2023 roku, a Twój rok obrotowy odpowiada kalendarzowemu, rozliczenie tego podatku może nastąpić dopiero pod koniec 2024 roku, czyli niemal rok po zakończeniu roku obrotowego. Jeśli Skatteverket zdecyduje się na przegląd Twojego rozliczenia podatkowego, proces może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Niestety, nie ma możliwości wcześniejszego dostępu do tych pieniędzy, nawet jeśli chciałbyś je wykorzystać do spłaty bieżących zobowiązań podatkowych w Skatteverket. Pieniądze te zostały zatrzymane i wpłacone przez Twojego klienta na konto podatku dochodowego za konkretny rok, i nie można ich wykorzystać w inny sposób.

Można to porównać do sytuacji, gdy pracodawca odprowadza podatek dochodowy od Twojego wynagrodzenia w Twoim imieniu. Rozliczenie podatku (zwrot lub dopłata) odbywa się po złożeniu deklaracji podatkowej, którą zazwyczaj składasz w maju. Do tego czasu nie masz dostępu do tych pieniędzy.

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, poza potrąceniem podatku (czyli 30% wartości wykonanych prac netto, bez momsu), Twój zleceniodawca musi również zapłacić arbetsgivaravgifter (składki pracodawcy na ubezpieczenia społeczne).

Ten artykuł pisałam 9 września 2023 i zawiera on dane aktualne na ten dzień. Są to moje przemyślenia, wnioski a nie porady prawne, księgowe czy doradztwo podatkowe.