Zmiany przepisów w Szwecji dotyczące hulajnóg elektrycznych

Music: https://www.purple-planet.com

Dzisiejszy artykuł zainteresuje użytkowników hulajnóg elektrycznych. W Szwecji szykują się  zmiany prawne, które wpłyną na użytkowników tych popularnych środków transportu. 

Pierwszą ważną rzeczą jest to, że rząd wprowadza nowe przepisy, które mają na celu zwiększenie ochrony osób rannych w wypadkach drogowych. Te zmiany wynikają z dyrektywy Unii Europejskiej z 2021 roku, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i usprawnienie rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

Jedną z głównych zmian jest to, że większość hulajnóg elektrycznych i niektóre rowery elektryczne bez pedałów będą musiały mieć obowiązkowe ubezpieczenie AC (trafikförsäkring). To oznacza, że osoby korzystające z tych pojazdów będą musiały wykupić odpowiednie ubezpieczenie, podobnie jak to jest w przypadku samochodów.

Kolejna ważna zmiana to wprowadzenie systemu gwarancji na wypadek niewypłacalności ubezpieczyciela. Oznacza to, że jeśli twój ubezpieczyciel zbankrutuje lub zostanie zmuszony do likwidacji, to nadal będziesz mieć prawo do odszkodowania w razie wypadku.

Zmiany te zwiększają również maksymalną kwotę odszkodowania, jaką można otrzymać z ubezpieczenia. To oznacza, że ofiary wypadków mogą teraz otrzymać wyższe odszkodowania.

Ważną kwestią jest również możliwość wyboru kraju, w którym chcesz wykupić ubezpieczenie, jeśli sprowadzasz pojazd z zagranicy. To daje większą elastyczność w wyborze ubezpieczyciela i może pomóc w znalezieniu lepszej oferty.

Te zmiany prawne mają wejść w życie w Szwecji w grudniu 2023 roku. Jeśli chodzi o system gwarancji na wypadek niewypłacalności – termin wprowadzenia zmian nie jest jeszcze określony.

Wprowadzenie tych zmian prawnych ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i ochronę osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. 

Ten artykuł pisałam 9 października 2023 i zawiera on dane aktualne na ten dzień. Są to moje przemyślenia, wnioski a nie porady prawne, księgowe czy doradztwo podatkowe.