ROT-avdrag cz. 1


Music: https://www.purple-planet.com

Wynajmując firmę do prac remontowych, możesz otrzymać ulgę podatkową czyli rotavdrag, na część kosztów pracy. Pamiętaj, że jedynie koszty robocizny kwalifikują się do tej ulgi.

Maksymalna wartość tej ulgi to 30 procent kosztów robocizny z faktury. Materiały i koszty podróży związane z pracą nie kwalifikują się do odliczenia.

Wniosek o rotavdrag składa w twoim imieniu firma wykonująca zlecenie.

Sprawdz dokladnie na stronie Skatteverket, które prace kwalifikują się do tej ulgi podatkowej i jakie warunki dotyczą twojego domu czy mieszkania.

Aby skorzystać z rotavdrag ważne jest również, aby zapłacić wystarczająco dużo podatków, czyli zarobić odpowiednio dużo, aby od tych dochodów zapłacić podatek.
To szczególnie istotne, gdy korzystasz z innych ulg podatkowych w ciągu roku.

Ty i firma, którą zatrudniasz, macie wspólną odpowiedzialność, aby dowiedzieć się, czy planowane prace kwalifikują się do rotavdrag. Tych zasad jest trochę i różnią się one w zależności od tego czy jesteś właścicielem  domu jednorodzinnego, mieszkania własnościowego czy spółdzielczego.

Nie można otrzymać ulgi na budowę zupełnie nowego mieszkania lub innej wolnostojącej budowli. Możesz otrzymać rotavdrag za prace wykonywane w domu jednorodzinnym (småhus), mieszkaniu własnościowym (ägarlägenhet) i spółdzielczym (bostadsrätt). Garaże i składy (förråd) są traktowane jako część mieszkania w domu jednorodzinnym. Natomiast remonty wspólnych pomieszczeń w budynkach wielorodzinnych (flerfamilijhus), takie jak składy (förråd), wejścia (entré) czy pralnie (tvättstuga), nie dadzą podstawy do ulgi podatkowej ROT. 

Koszty materiałów, podróży, sprzętu czy administracji związanej z pracą również nie kwalifikują się do rotavdragu.

Ponadto musisz być właścicielem mieszkania podczas wykonywania prac. Ty albo twoi rodzice także muszą mieszkać w mieszkaniu, gdzie wykonywane są prace.

Mieszkanie musi znajdować się w UE/EFTA lub w Szwajcarii. Zasady dotyczące rotavdragu są takie same, jakby prace zostały wykonane w Szwecji.

Mieszkania, które nie kwalifikują się do rotavdragu:
• nowo wybudowane mieszkanie, które nie jest jeszcze gotowe do użytku
• wynajęte mieszkanie
• dzierżawione mieszkanie
• mieszkanie twojego dziecka
• mieszkanie twojego partnera życiowego
• przestrzeń, która wcześniej służyła innemu celowi, którą chcesz przekształcić w mieszkanie. 

Możesz otrzymać rotavdrag za prace wykonane w mieszkaniu twoich rodziców, jeśli poniosłeś koszty tych prac. Dodatkowo konieczne jest, abyś w całości lub częściowo był właścicielem tego mieszkania. Jako rodzic nie możesz jednak otrzymać rotavdragu za prace wykonane w mieszkaniu swojego dziecka. Dotyczy to również sytuacji, gdy jesteś właścicielem mieszkania i używasz go czasami, na przykład podczas podróży służbowych. 

Możesz otrzymać rotavdrag za remont mieszkania, które niedawno zakupiłeś, ale wciąż się tam nie wprowadziłeś. Wymaga to jednak, aby w czasie prac nikt nie mieszkał w mieszkaniu i żebyś wprowadził się bezpośrednio po remoncie.

Nie można otrzymać rotavdragu za prace w nieruchomości, którą planujesz wynająć lub sprzedać. Pamiętaj, że musisz zgłosić nabycie nieruchomości w ciągu trzech miesięcy od zakupu.

Nie ma możliwości skorzystania z rotavdragu przy nowej budowie ani po ukończeniu budowy, zarówno w przypadku budynków mieszkalnych (bostadsbyggnad), jak i wolnostojących (fristående komplementbyggnad).

Nie można otrzymać rotavdragu za przebudowę lub rozbudowę przez pierwsze pięć lat po roku zakończenia budowy domu. Liczy się rok, nie dzień ani miesiąc, kiedy budynek został ukończony. Dotyczy to również mieszkań własnościowych (bostadsrätter), które są opodatkowane jako domy jednorodzinne.

Prace związane z naprawami i konserwacją uprawniają do rotavdragu niezależnie od wieku budynku. Naprawa i konserwacja to działania mające na celu przywrócenie lub utrzymanie budynku w dobrym stanie.

Aby być uprawnionym do rotavdragu, muszą być spełnione następujące warunki:
• musisz być właścicielem mieszkania w czasie gdy wykonywane są prace remontowe
• ty albo twoi rodzice muszą używać mieszkania jako stałego miejsca zamieszkania, mieszkania letniskowego (fritidsbostad) lub podobnego.
• musisz otrzymać fakturę za pracę i/lub ponieść koszt prac.
• musisz mieć dostępny rotavdrag; suma rotavdragu i rutavdragu wynosi maksymalnie 75.000 koron rocznie na osobę i maksymalnie 50.000 koron może być rotavdragiem.
• musisz mieszkać w Szwecji i płacić tutaj podatki (nieograniczona odpowiedzialność podatkowa) lub mieszkać za granicą, ale wybrać opodatkowanie w Szwecji zgodnie z ustawą o podatku dochodowym, gdzie co najmniej 90% dochodów ze źródeł zarobkowych pochodzi ze źródeł w Szwecji (ograniczona odpowiedzialność podatkowa).
• musisz mieć ukończone 18 lat do końca roku

Jeśli właścicieli korzystających z mieszkania jest kilku, mogą oni podzielić rotavdrag. Łączna kwota rotavdragu nie może jednak być wyższa niż 30 procent całkowitego kosztu roboczogodzin. Aby otrzymać rotavdrag, musisz otrzymać fakturę lub zapłacić za pracę.

Jeśli już wykorzystałeś całość lub część swojego rotavdragu, firma może ubiegać się o wypłatę dla kogoś innego w gospodarstwie domowym, kto również jest właścicielem mieszkania.

To, czy możesz skorzystać z rotavdragu, zależy od tego, ile podatków zapłaciłeś w ciągu roku oraz jakie inne odliczenia zrobiłeś. Skatteverket oferuje na swoich stronach usługę kalkulator podatkowy, aby wstępnie obliczyć wysokość ulgi podatkowej, jaką możesz otrzymać. Jest to szczególnie istotne, jeśli korzystasz zarówno z rotavdragu, rutavdragu, jak i ulgi podatkowej za zieloną technologię (grön teknik) w tym samym roku.

Ten artykuł pisałam 22 grudnia 2023 i zawiera on dane aktualne na ten dzień. Są to moje przemyślenia, wnioski a nie porady prawne, księgowe czy doradztwo podatkowe.